A list of century makers and five-wicket takers.

Centuries

Ali Forwood (left) and Nathan Kennedy have each scored hundreds for the TOSCC.
  • 2008/09: 1. T. Krieg v Pooraka C1 (A grade) 100*, 2. A. Forwood v St Peter’s OC C1 (A grade) 122.
  • 2009/10: 3. A. Forwood v Gaza C1 (A grade) 186, 4. T. Forwood* v Gaza C1 (A grade) 100.
  • 2010/11: 5. T. Krieg v Port Districts B3 (A grade) 105*, 6. A. Forwood v Golden Grove LO6 (B grade) 112, 7. T. Krieg v Brighton B3 (A grade) 138*, 8. T. Beere v Unley LO6 (B grade) 142*, 9. J. Forwood v Unley LO6 (B grade) 108.
  • 2011/12: 10. T. Krieg v Flinders Park B2 (A grade) 116, 11. N. Kennedy v Gepps Cross LO5 (B grade) 100*.
  • 2012/13: 12. T. Krieg v PAOC A4 (A grade) 135, 13. B. Cameron v Goodwood A4 (A grade) 145*, 14. M. Williams v Pooraka C3 (A grade) 102, 15. T. Viner-Smith v Reynella A4 (A grade) 101*, 16. M. Claughton v Woodville South C3 (B grade) 118, 17. D. Elvin v Port Districts C3 (B grade) 133*, 18. M. Hargreaves v Port Districts C3 (B grade) 116*.
  • 2013/14: 19. T. Grant v Penfield Central Districts A3 (A grade) 115*, 20. T. Viner-Smith v Pooraka C2 (B grade) 110, 21. B. Cameron v Panorama LO6 (C grade) 139*, 22. D. Elvin v Ingle Farm C2 (B grade) 144, 23. S. Peters v Mawson Lakes LO6 (C grade) 106*.
  • 2014/15: 24. D. Elvin v Mawson Lakes LO6 (C grade) 104, 25. D. Winning v Athelstone LO6 (C grade) 133*, 26. T. Hines v Glenunga LO6 (C grade) 109*.
  • 2015/16: 27. A. Cotter v Flinders University A3 (A grade) 162*, 28. K. French v PAOC B3 (B grade) 130*.
  • 2016/17: 29. M. Williams v Flinders Park A3 (A grade) 114*, 30. A. Zorich v SHOC B2 (B grade) 102, 31. A. Cotter v Brahma Lodge T20 104.
  • 2017/18: 32. B. Cameron v SHOC A3 (A grade) 108, 33. R. Roberts v SHOC B2 (B grade) 131, 34. M. Walker v SHOC B2 (B grade) 119, 35. M. Barreau v Athelstone LO5 (C grade) 104, 36. B. Matters v Athelstone LO5 (C grade) 100*, 37. A. Hill v Mawson Lakes LO5 (C grade) 103, 38. T. Viner-Smith v Woodville South B2 (B grade) 109, 39. B. Cameron v Walkerville A3 (A grade) 100, 40. K. French v Old Ignatians B2 (B grade) 105, 41. K. Presbury v Marion LO5 (C grade) 178.
  • 2018/19: 42. R. McLean v Unley B1 (B grade) 151, 43. B. Cameron v Goodwood B1 (B grade) 133*, 44. B. Cameron v Woodville Rechabites A2 (A grade) 122*, 45. A. Cotter v Woodville South A2 (A grade) 126, 46. B. Cameron v Marion A2 (A grade – grand final) 111.
  • 2019/20: 47. D. Elvin v Brighton B1 (B grade) 122*, 48. A. Smith v Scotch B1 (B grade) 128, 49. D. Milhench 107* v Peninsula Pirates PDCA LO2 (D grade), 50. D. Kilmier 101 v North Pines PDCA LO2 (D grade), 51. S. Lay 121* v Walkerville A1 (A grade), 52. A. Smith 145 v Modbury B1 (B grade), 53. N. Kennedy 107* v Hope Valley LO4 (C grade).
  • 2020/21: 54. S. Lay 149* v Old Scotch A1 (A grade), 55. A. Cotter 101* v Para Hills (A grade).
  • Totals: 7. B. Cameron (5A, B, C); 5. T. Krieg (5A); 4. A. Cotter (3A, T20), D. Elvin (3B, C);
    3. A. Forwood (2A, B), T. Viner-Smith (A, 2B); 2. M. Williams (2A), S. Lay (2A), K. French (2B), A. Smith (2B), N. Kennedy (B, C); 1. T. Forwood (A), T. Beere (B), J. Forwood (B), M. Claughton (B), M. Hargreaves (B), T. Grant (A), S. Peters (C), D. Winning (C), T. Hines (C), A. Zorich (B), R. Roberts (B), M. Walker (B), M. Barreau (C), B. Matters (C), A. Hill (C), K. Presbury (C), R. McLean (B), D. Milhench (D), D. Kilmier (D).

(* = if you know, you know)

Women’s half centuries

Brooke Moreland has scored seven half-centuries for the club.
  • 2017/18: 1. T. Cross 68* v Adelaide University, 2. B. Moreland 74* v Northern Districts, 3. B. Moreland 52* v Northern Districts, 4. L. Clifton 51* v Gepps Cross.
  • 2018/19: 5. B. Moreland 95* v Reynella, 6. B. Moreland 60* v Payneham,
    7. B. Moreland 61* v Reynella, 8. B. Moreland 73* v Northern Districts.

Five wickets

(* = Innings in which bowler finished with 10 for match)

  • 2007/08: 1. B. Wilkinson v Old Scotch LO2 (A grade) 5/33, 2. B. Wilkinson v Adelaide Rockets LO2 (A grade) 5/31.
  • 2008/09: 3. J. O’Hara v Pooraka C1 (A grade) 6/41, 4. K. Hooker v Pooraka C1 (A grade) 7/13.
  • 2009/10: 5. B. Cameron v SPOC C1 (A grade) 5/54, 6. S. Cooper v Rostrevor Old Collegians LO5 (B grade) 5/27, 7. B. Cameron v Ingle Farm C1 (A grade) 5/24, 8. K. Hooker v Pooraka C1 (A grade) 6/11 inc HT, 9. B. Cameron v Golden Grove C1 (A grade) 6/33, 10. J. O’Hara v Modbury C1 (A grade – semi-final) 6/29.
  • 2010/11: 11. B. Johnson v Golden Grove LO6 (B grade) 5/30, 12. K. Hooker v Brighton B3 (A grade) 5/2, 13. B. Cameron v Brighton B3 (A grade) 5/26, 14. B. Cameron v Marion B3 (A grade) 5/34, 15. B. Cameron v SHOC B3 (A grade) 5/36, 16. S. Peters v Glenunga LO5 (B grade – semi-final) 5/30, 17. J. O’Hara v Para Hills B3 (A grade – semi-final) 5/31, 18. J. O’Hara v Payneham B3 (A grade – grand final) 6/35.
  • 2011/12: 19. K. Hooker v Goodwood B2 (A grade) 5/25, 20. K. Hooker v Reynella B2 (A grade) 8/23, 21. K. Hooker v Reynella B2 (A grade) 5/25*, 22. B. Herrmann v Payneham LO4 (B grade) 7/29, 23. K. Hooker v Goodwood B2 (A grade –
    semi-final) 6/48.
  • 2012/13: 24. K. Hooker v PAOC A4 (A grade) 5/30, 25. Sam Lee v Ingle Farm C3 (B grade) 5/57, 26. M. Sandery v Golden Grove A4 (A grade) 5/26, 27. T. Krieg v Fulham A4 (A grade) 7/26, 28. M. Dearing v Pooraka C3 (B grade) 5/2, 29. B. Fraser v Grange A4 (A grade) 5/15.
  • 2013/14: 30. S. Lainas v Modbury LO6 (C grade) 7/16, 31. B. Johnson v Pooraka C2 (B grade) 5/41, 32. S. Peters 5/52 LO6 (C grade) 5/52, 33. M. Walker v Pooraka C2 (B grade) 5/60, 34. M. Dearing v Modbury A3 (A grade) 5/10, 35. I. Bryant v Hectorville LO6 (C grade) 5/10, 36. I. Bryant v Old Ignatians LO6 (C grade) 7/16.
  • 2014/15: 37. A. Hill v Golden Grove A3 (A grade) 6/24, 38. S. Lainas v Port Districts C1 (B grade) 5/35, 39. T. Jones v Modbury LO6 (C grade) 6/14, 40. B. Johnson v Grange C1 (B grade) 6/36, 41. M. Dearing v Gepps Cross A3 (A grade) 5/52.
  • 2015/16: 42. T. Jones v Woodville Rechabites B3 (B grade) 5/33, 43. B. Cameron v Penfield A3 (A grade) 5/46 inc HT, 44. M. Dearing v Concordia A3 (A grade) 6/33, 45. K. Presbury v Brahma Lodge LO6 (C grade) 7/38, 46. S. Lainas v International Cricketers A3 (A grade) 5/4, 47. M. Dearing v Flinders University A3 (A grade) 5/20, 48. M. Dearing v Flinders University A3 (A grade) 6/35*, 49. N. Paget v Old Ignatians LO6 (C grade) 5/41, 50. B. Fraser v Woodville Rechabites B3 (B grade) 5/33, 51. I. Bryant v Glenunga LO6 (C grade) 6/26, 52. T. Jones v PAOC B3 (B grade – semi-final) 6/40.
  • 2016/17: 53. J. Saunders v Glenunga LO6 (C grade) 7/23, 54. S. Winkworth v Golden Grove A3 (A grade) 6/53, 55. S. Winkworth v Brighton B2 (B grade) 7/24, 56. D. Milhench v Pooraka LO6 (C grade) 5/24, 57. A. Smith v SHOC A3 (A grade) 7/68.
  • 2017/18: 58. J. Southwell v Reynella A3 (A grade) 5/4, 59. R. Roberts v Hope Valley B2 (B grade) 5/34, 60. M. Knox v Ingle Farm LO5 (C grade) 5/16, 61. J. Southwell v Goodwood A3 (A grade) 5/27, 62. J. Furnell v Pulteney OS A3 (A grade) 5/34, 63. A. Clayton v Mawson Lakes LO5 (C grade) 6/13, 64. J. Furnell v Concordia A3 (A grade) 5/37, 65. B. Schaper v Concordia A3 (A grade) 6/63, 66. M. Walker v Gaza B2 (B grade – semi-final) 5/38.
Austin Smith leaves the field after his five-wicket haul against Marion in 2018
  • 2018/19: 67. J. Furnell v Modbury B1 (B grade) 7/53, 68. N. Hooker v Unley B1 (B grade) 5/120, 69. B. Cameron v Goodwood B1 (B grade) 6/43, 70. M. Walker v Adelaide Lions B1 (B grade) 5/81, 71. N. Hooker v Pooraka A2 (A grade) 5/29, 72. N. Hooker v Pooraka A2 (A grade) 5/32 *, 73. Scott Lee v Hope Valley LO4 (C grade) 6/30, 74. T. Jones v Reynella A2 (A grade) 5/43, 75. K. French v SPOC B1 (B grade) 5/40, 76. T. Jones v Kilburn B1 (B grade) 6/102, 77. A. Smith v Marion A2 (A grade) 5/36, 78. J. O’Hara A2 (A grade – grand final) 6/59.
  • 2019/20: 79. S. McMillan v Pembroke OS LO4 (C grade) 6/17, 80. J. Furnell v Old Scotch A1 (A grade) 5/30, 81. M. Walker 7/36 v North Pines PDCA LO2 (D grade), 82. B. Cameron v Goodwood B1 (B grade) 6/32, 83. J. Southwell v Walkerville A1 (A grade) 6/23, 84. M. Claughton 5/29 v Modbury B1 (B grade), 85. T. Jones 5/40 v Rostrevor OC B1 (B grade); 86. T. Jones 5/15 v Walkerville B1 (B grade); 87. S. Lee 5/20 v North Pines LO2 PDCA (D grade).

  • 2020/21: 88. S. Lainas 5/56 v Unley A3 (B grade); 89. M. Knox 5/27 v Walkerville LO4 (C grade); 90. J. Snook 5/54 v Golden Grove A3 (B grade); 91. J, Southwell 5/56 v Marion A1 (A grade); 92. Scott Lee 5/31 v Adelaide Warriors LO4 (C grade – semi-final).
  • Totals: 9. B. Cameron (7A, 2B); 8. K. Hooker (8A); 7. T. Jones (A, 5B, C); 6. M. Dearing (5A, B); 5. J. O’Hara (5A); 4. J. Southwell (4A), J. Furnell (3A, B), M. Walker (3B, D), S. Lainas (A, 2B, C); 3. B. Johnson (3B), I. Bryant (3C), N. Hooker (2A, B), Scott Lee (2C, D); 2. B. Wilkinson (2A), S. Peters (B, C), B. Fraser (A, B), S. Winkworth (A, B), A. Smith (2A), M. Knox (2C); 1. S. Cooper (B), B. Hermann (B), Sam Lee (B), M. Sandery (A), T. Krieg (A), A. Hill (A), K. Presbury (C), N. Paget (C), J. Saunders (C), D. Milhench (C), R. Roberts (B), A. Clayton (C), B. Schaper (A), K. French (B), S. McMillan (C), M. Claughton (B), J. Snook (B).